Projekt Nadácia Tatra banky


Názov:  Laboratórium optoelektroniky – pokročilé technológie

Riešiteľ:  Ing. Branislav  Korenko, PhD.

Doba riešenia projektu:  12/2022 – 11/2023  
       
Anotácia:

Hlavným cieľom je obohatiť pedagogický proces o cvičenia / merania na moderných aparatúrach a umožniť študentom nadobudnúť praktické („hands on“) skúsenosti s progresívnymi technológiami. Konkrétne plánujeme rozšírenie pedagogických cvičení o praktické merania v predmetoch „Senzorové systémy“ v bakalárskom študijnom programe Elektrotechnika a v predmete „Inžinierska elektrotechnika“ v inžinierskom študijnom programe Kozmické inžinierstvo, ktoré sú vyučované na Ústave elektrotechniky. Študenti získajú nenahraditeľné praktické skúsenosti počas meraní, čo výrazne obohatí ich vedomosti a zvýši ich konkurencieschopnosť na trhu práce. Teoretické poznatky budú priamo konfrontované s praktickými meraniami, resp. experimentom, čím pedagogický proces získa pridanú hodnotu.

14

Názov projektu: Meracia hlavica na snímanie Barkhausenovho šumu
 
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Karol Hilko

Doba riešenia: 2023

Anotácia:

Nedeštruktívne testovanie materiálov (Nondestructive testing NDT) predstavuje interdisciplinárnu oblasť, ktorá pozostáva z rôznych neinvazívnych kontrolných techník na hodnotenie vlastností materiálov, komponentov alebo celých procesných jednotiek. Metódy NDT sú taktiež využívané na detekciu, charakterizáciu alebo meranie prítomnosti mechanizmov poškodenia (napr. korózie alebo prasklín). NDT metódy umožňujú testovanie materiálov bez ich zničenia. NDT má veľký význam pre priemysel. Pomocou týchto metód je možné odhaliť defekty, ktoré by mohli spôsobiť havárie a následné ekonomické straty, prípadne poranenia.
Cieľom je úprava, resp. vytvorenie meracej hlavice na snímanie Barkhausenovho šumu a optimalizácia digitálne konfigurovateľného meracieho systému, ktorý je plne riadený počítačom na meranie magnetizačných charakteristík feromagnetických látok a Barkhausenovho šumu na účely kontroly materiálových vlastností a charakterizácie mikroštruktúry. Súčasťou projektu sú aj následné merania na vybraných vzorkách konštrukčných oceliach s analýzou štrukturálnych zmien materiálu. Projekt má úzku spojitosť s dizertačnou prácou riešiteľa projektu (Pokročilé metódy identifikácie magnetických vlastností feromagnetických materiálov so zameraním na ich štrukturálnu diagnostiku.) a je neodlúčiteľnou súčasťou k úspešnému ukončeniu doktorandského štúdia.

12


Názov projektu: Pokročilá automatizovaná analýza magnetických parametrov v reálnom čase – aparatúra na nedeštruktívne testovanie,  pokračovanie
 
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Lenka Hašková

Doba riešenia: 2022-23

Anotácia:

Tento projekt je pokračovaním minuloročného úspešne ukončeného projektu A_SMART_NDTE. Je zameraný na ďalšie vylepšovanie existujúcej aparatúry, využívanej na meranie elektromagnetických parametrov feromagnetických materiálov. Toto meranie sa využíva pri nedeštruktívnej defektoskopii materiálom pomocou progresívnej metódy magnetického adaptívneho testovania, založenej na magnetizovaní testovaných vzoriek konštrukčných materiálov vhodne definovanými časovými priebehmi budiaceho magnetického poľa s intenzitou H(t). Namerané hodnoty elektromagnetických parametrov sa následne analyzujú, čo je využívané na odhalenie štrukturálnych zmien v materiáloch. Včasnou detekciou týchto zmien je tak možné predísť väčšiemu poškodeniu skúmaných objektov a zariadení. Vylepšenie existujúcej meracej aparatúry by malo priniesť zjednodušené ovládanie merania a vyhodnocovania nameraných údajov, a ideálne by tak malo vzniknúť prenosné zariadenie na defektoskopiu pomocou magnetickej adaptívnej metódy testovania.

13


Názov projektu: Zariadenie pre meranie veľkých anténnych systémov
 
Zodpovedný riešiteľ: Ing. Jakub Krchnák

Doba riešenia: 2022-23

Anotácia:

V súčasnosti prebieha na Slovensku obmena Anténnych Systémov (AS) v pásmach FM a DVB-T. Tieto AS sú definované vstupnými parametrami (impedancia, šírka pásma, PSV, ...), ako aj smerovou charakteristikou. Pri výmene jednotlivých segmentov je nevyhnutné dodržať tieto špecifické parametre do takej miery, aby bol systém schopný po výmene vysielať tak, ako to povolenie pre vysielanie vyžaduje. Zatiaľ čo vstupné parametre je na základe technickej dokumentácie pomerne jednoduché dodržať, v prípade smerovej charakteristiky môže na ňu vplývať viacero faktorov, ktoré nemožno dopredu s istotou predpovedať. Preto je potrebné odmerať smerovú charakteristiku AS pred, aj po výmene, aby bolo možné vyhodnotiť, či pri výmene nedošlo k pochybeniu, čo by malo vplyv na výslednú smerovú charakteristiku. Aby bolo možné smerovú charakteristiku zmerať s dostatočnou presnosťou je potrebné mať špecializované zariadenie schopné merať v elektromagnetických poliach s vysokou intenzitou pri výraznom mechanickom zaťažení. To si vyžaduje veľký dôraz na zabránenie vniku elektromagnetického poľa cez nežiadúce väzby a zabezpečenie elektromagnetickej kompatibility do meracieho zariadenia. Významnou požiadavkou na zariadenie je aj mechanická robustnosť a odolnosť voči vibráciám, náklonu, zrýchleniu a poveternostným podmienkam. Zariadenie musí byť zároveň čo najkompaktnejšie, nakoľko počas merania je zavesené pod bezpilotnou kvadrokoptérou. Z pohľadu identifikácie a lokalizácie poruchy je potrebné vynaložiť úsilie aj na zabezpečenie presnosti, variability merania a zberu veľkého počtu meraných bodov. Na základe vymenovaných požiadaviek musia byť jednotlivé súčasti zariadenia presné a vysokošpecializované. Projekt má úzku spojitosť s dizertačnou prácou riešiteľa projektu (Diagnostika Anténnych Systémov) a je neodlúčiteľnou súčasťou k úspešnému ukončeniu doktorandského štúdia.

APVV-20-0042 (07/2021 – 06/2025)

Názov projektu: Mikroelektromechanické senzory s rádiofrekvenčnýcm prenosom údajov

Zodpovedný riešiteľ: prof. Ing. René Harťanský, PhD.

 

Anotácia:

Projekt rozpracúva autormi navrhnutú metódu snímania najmä mechanických veličín s bezvodičovým prenosom signálov / energií prostredníctvom elektromagnetického poľa, riešenia snímačov ako aj (mikro) elektromechanizmov (MEMS). Úloha je logickým pokračovaním dosiahnutých výsledkov v rámci úspešného riešenia predchádzajúceho projektu APVV 14-0076, kde bol navrhnutý a overený princíp snímania a koncepcia riešenia snímačov podľa pôvodného návrhu (úžitkový vzor č. 8653 a zverejnenie patentovej prihlášky PP 121- 2018). Podaný projekt predstavuje ďalšie teoretické a metodicko-experimentálne spracovanie za účelom splnenia špecifických požiadaviek na riešenie konkrétnych snímačov zahrnujúce poddajné - deformačné členy a elektronické vyhodnocovacie obvody ako aj iných elektromechanizmov s ohľadom na vybrané aplikácie. Súčasťou riešenia je vytvorenie prostriedkov pre modelovanie, simulácie a optimalizáciu vlastností s využitím dostupných technológií MEMS. Ciele projektu sledujú najnovší svetový trend v oblasti riešenia MEMS.

Ciele projektu:

Cieľom riešenia je rozpracovanie a uplatnenie nového – vysoko presného princípu snímania mechanických veličín (napr.: sila, poloha, tlak,...) s bezvodičovým prenosom signálov pre možné aplikácie vo vybraných reálnych procesoch a podmienkach. Projekt skúma autormi navrhnutý princíp snímania a riešenia snímačov (MEMS) s využitím najnovších technológií a materiálov. Zámerom je komplexné skúmanie a rozpracovanie princípu snímania s ohľadom na riešenie snímačov pre predpokladané špecifické aplikácie v medicíne a merania v priemysle (v metrológii).

 

 

Additional information