Obhajoba dizertačnej práce

Pomaly napredujeme.

Dňa 1. 8. 2024 o 10:00 sa konala obhajoba dizertačnej práce nášho kolegu Ing. Jakuba Krchnáka. Téma jeho práce bola Diagnostika anténneho systému. Predsedom skúšobnej komisie bol prof. Weis. Prvý krát pri obhajobách PhD prác na Ústave elektrotechniky bola vytvorená medzinárodná komisia, v ktorej prijal účasť odborník z oblasti elektromagnetickej kompatibility doc. Pospíšilík z FAI UTB. Téma aj prednes doktoranda bola veľmi zaujímavá, tak pre komisiu, ako aj pre početných poslucháčov, čoho dôkaz bolo množstvo otázok a dĺžka obhajoby takmer 2 hodiny.

Cieľ a prínosy práce

Cieľom práce je navrhnúť, predstaviť a zjednotiť súhrn úkonov a meraní za účelom zlepšenia procesu identifikácie poruchovej antény v anténnom systéme. Práca pojednáva o diagnostike anténneho systému pomocou meraní intenzity elektromagnetického poľa v okolí anténneho systému. Súčasťou práce je analýza diagnostických metód anténnych sústav používaných v praxi, alebo výskume a popis postupu a následného výpočtu vyžarovacích charakteristík pomocou výpočtového softvéru na báze numerických metód. Prínosy práce:

  • Návrh metódy určenia meracej vzdialenosti merania elektromagnetického poľa emitovaného rôznymi typmi žiaričov

  • Návrh metódy spracovania nameraných dát obsahujúcich veľkosť tangenciálnej zložky intenzity elektromagnetického poľa a priestorové koordináty na ich použitie v smerových charakteristikách antén (anténnych sústav)

  • Návrh metód spracovania dát na potlačenie šumu pri meraní smerových charakteristík antén terestriálnych vysielačov

  • Návrh aproximácie nameraných smerových charakteristík anténneho systému terestriálnch vysielačov tak, aby uľahčili vzájomnú koreláciu rôznych charakteristík

  • Numerická analýza vzdialeného a blízkeho poľa funkčných anténnych systémov prevádzkovaných v SR pre šírenie FM rozhlasu

  • Návrh výpočtu miery podobnosti numericky získaných a meraných smerových charakteristík anténnych systémov

  • Návrh metodiky diagnostiky poškodenej antény v rozsiahlom anténnom systéme bez nutnosti odstávky vysielača

Úspešné vyriešenie dizertačnej práce má prínos nie len v rámci diagnostiky AS, ale aj v rámci meraní smerových charakteristík pomocou kvadrokoptéry. Na základe analýzy v druhej časti práce je možné zefektívniť samotný proces merania a znížiť veľkosť systematických chýb, ktoré vyplývajú z merania v nedostatočnej vzdialenosti. Analýza v tretej časti práce umožňuje efektívne spracovanie nameraných smerových charakteristík a vďaka nej je možné minimalizovať rozptyl údajov pri zachovaní charakteristického tvaru smerovej charakteristiky.

“Aplikácia poznatkov získaných počas riešenia dizertačnej práce umožní detegovať poškodenú anténu v rozsiahlom anténnom systéme, bez nutnosti vypnutia vysielača. Jedná sa o unikátnu metódu na svete. ”

Metódu bude možné nasadiť do reálneho použitia napríklad aj u našich partnerov z praxe fy. Towercom a. s.

Share This Story, Choose Your Platform!

Pripoj sa k viac ako 100 študentom ktorí študujú na Ústave elektrotechniky

Staň sa súčasťou ÚE a začni svoju kariéru.

Go to Top